história                 Rubrika je pravidelne dopĺňaná o zaujímavé informácie !

Škola ako všetky naokolo, ale predsa je trochu iná - vysiela v nej totiž Fuň Radio.
Škola ako všetky naokolo, ale predsa je
trochu iná - vysiela v nej totiž fuň rádio.

fuň radio je školské rádio, ktoré začalo vysielať niekedy v školskom roku 1992/93,
ešte na vtedajšom "Gymnáziu Hronská 3"
v Bratislave (neskôr bolo premenované
na Gymnázium Federica Garcíu Lorcu - ďalej
len GFGL) vďaka štyrom žiakom tejto
školy - Bacilovi, FoFovi, Litmovi a Cvrčovi.

Svoju zásluhu na vzniku fuň rádia nemajú len spomínaní štyria žiaci, ktorí prišli s nápadom založiť ho, ale aj vtedajší riaditeľ GFGL, Anton Kompas, ktorý toto vysielanie povolil, takže jemu snáď patrí naša najväčšia vďaka.

Takto vyzeráme zvonku ...
Takto vyzeráme zvonku ...

... a takto zvnútra.
... a takto zvnútra.

Alebo aj takto (po diskotéke).
Alebo aj takto (po diskotéke).

Prvé vysielania boli šírené z miestnosti vedľa riaditeľne, kde bolo umiestnené vysielacie zariadenie školského rozhlasu. Neskôr sme sa presunuli do väčšej miestnosti, o ktorú sme sa delili so študentskou radou. To však vtedajšiemu osadenstvu akosi nevyhovovalo a tak sme všetci nakoniec skončili v ... (miestnosti s neuveriteľnými rozmermi 160x250 cm, ktorú sme "zdedili" po upratovačkách, ktoré tam mali sklad). Aj napriek tejto "XXL-veľkosti" sa nám ju však ako-tak podarilo zútulniť, takže každý, kto k nám príde, sa u nás cíti príjemne (alebo sa aspoň vždy tak tvári). Pod plafón sme zavesili zástavu jednej naftárskej firmy (kto a z ktorej pumpy ju ukradol, to nevieme), pod ňou visia balóny, doškriabané CD-čka, diskety a iné somariny, a obkladačky na stenách sú polepené nálepkami (ak sa niekedy budeme veľmi nudiť, tak ich spočítame ...). Takto vyzeral náš interiér kedysi, približne od roku 1998, medzičasom sa aj ten stihol zmeniť, ale neboli to žiadne veľké zmeny, aktuálne osadenstvo si ho trochu prispôsobilo svojim predstavám a potrebám, napríklad spomínaná zástava už visí na stene, ale nálepky stále ostávajú, respektive stále pribúdajú nové.

A ako to vlastne bolo a je s našim vysielaním? Spočiatku sa vysielalo iba raz do týždňa, pravdepodobne v stredu, a vysielalo sa z kaziet, takže si asi viete predstaviť, že to nebolo veľmi praktické. Ale zato boli vždy čerstvé hity ! - nahrávalo sa z rádií, z televízie, kopírovali sa "originálky" atď. - veď to poznáte. A malo to ešte jednu výhodu, pre školské rádio žijúce z pár našetrených peňazí, dosť podstatnú - bolo to oveľa lacnejšie ako CD-čka.  Postupne však aj fuň rádio prešlo na vysielanie z CD-čiek a aj vysielacích dní bolo viac - nakoniec až štyri týždenne. Vo vysielaní sa objavovalo niekoľko relácií, poslucháčmi obľúbený Koncert na želanie, Slovenská klobása (relácia o slovenskej hudbe), bol tu aj pokus o hitparádu, a niekoľko ďalších nepravidelných relácii.

Po niekoľkých rokoch, konkrétne v júni 1997, sa uskutočnil konkurz a kompletne sa zmenilo celé osadenstvo. Odrazilo sa to samozrejme aj na vysielaní: celý rok sa vysielala relácia s pracovným názvom "Čo nás napadne, to odvysielame", a boli sme za to patrične odmenení - mohli sme vysielať len dvakrát týždenne. Potom sme ale opäť začali niečo robiť a spoločnými silami sme vytvorili novú programovú štruktúru a s ňou aj nové relácie a nové zvučky a vysielanie sa opäť rozšírilo na 3 dni v týždni.

2. septembra 1999 sa zmenilo vedenie školy, čo znamenalo ďalšie zmeny v celej škole, ktoré neobišli ani fuň rádio. Pre nás to však boli zmeny k lepšiemu, pretože nám, napríklad, dovolili vysielať po celý týždeň. A tak sme do vysielania zaradili ďalšie relácie, napríklad už druhý pokus o hitparádu. 

Odvtedy vysielame stále 5 dní týždenne (pokiaľ teda nie sú náhodou nejaké prázdniny, výlety, akcie, prípadne bomba) a naše vysielanie a programovú štruktúru neustále prispôsobujeme záujmu našich poslucháčov.

Postupne obnovujeme aj náš "technický park". Keďže niet peňazí nazvyš, stále vlastníme niekoľko "historických kúskov". Tým "3-krát naj" zariadením, ktoré máme v našom malom štúdiu, je "Veľká Tesla", pretože je najstarším (má aspoň 25 rokov), najväčším (vďaka nej a dvom ľuďom sa u nás nedá ani pohnúť), a zároveň najdôležitejším zariadením - bez nej totiž nemôžeme naše vysielanie šíriť po škole a naši verní poslucháči nás nemôžu počúvať. V poslednom čase sa nám aj tá začala nejako kaziť - pokazila sa ručička ukazujúca hlasitosť v triedach, takže vysielame pre istotu trochu tichšie, aby sme neodpálili reproduktory, ktorých už tiež nemáme veľa.

Momentálne vlastníme okrem Tesly aj mixážny pult, dva CD-prehrávače a nejaké ďalšie drobnosti. Radi by sme ešte rozšírili našu "zbierku" napríklad o MiniDisc, alebo (aj starší) počítač so zvukovou kartou. Ako už bolo povedané, niet na to peňazí, a preto by sme boli radi, keby sa našiel nejaký ochotný sponzor, ktorý by nás podporil, či už finančne alebo materiálne. Prípadní záujemcovia sa nám môžu ozvať e-mailom. Ďakujeme !

Vďaka najnovším výdobytkom techniky a vďaka internetovým serverom, poskytujúcim svoje služby zdarma, máme od jesene roku 1998 aj e-mailovú schránku a túto internetovú stránku - práve vďaka týmto vymoženostiam môže aj obyčajné školské rádio komunikovať s celým svetom.

Okrem školského rozhlasového vysielania na GFGL pripravuje fuň rádio aj niekoľko školských akcií, ako imatrikulácie študentov, každoročné rozlúčky s maturantmi, stužkové slávnosti (aj pre iné školy - ak máte záujem o ďalšie informácie, napíšte nám !) a robili sme aj ozvučenie na Akadémii ´96 - veľkolepom programe, organizovanom v DK Ružinov pri príležitosti piateho výročia našej školy. Podobnú akadémiu, tentokrát pri príležitosti 10. výročia, sme spoluorganizovali v roku 2002. Verme, že sa dožijeme aj 15. výročia...

O diskotéky býva veľký záujem.
O naše diskotéky býva veľký záujem.

Študentmi najobľúbenejšia akcia, ktorú
fuň rádio organizuje, je "Disco Light Show". Ide o viac-menej nepravidelné diskotéky v jedálni, určené však len pre žiakov GFGL.
Na jednej z nich (v januári 2000) sa žiakom podarilo dolámať niekoľko stoličiek, a tak nám vedenie školy zakázalo diskotéky organizovať. Našťastie sme sa asi po pol roku, aj vďaka prosbám mnohých študentov a našich poslucháčov, s vedenim školy dohodli a diskotéky od septembra 2000 opäť pokračujú. Trochu nepríjemná správa prišla na začiatku roku 2002, keď sme po dlhých štyroch rokoch boli nútení upraviť vstupné smerom nahor, snažíme sa však spolu s ním aj o zlepšenie kvality.

Rozlúčka s maturantmi - 21.5.1999Rozlúčka s maturantmi - 21.5.1999
Rozlúčka s maturantmi - 21.5.1999

Od októbra 1998 do júna 1999 sme spolupracovali s umeleckou agentúrou Andante, ktorá tiež sídlila GFGL - pomáhali sme s ozvučovaním výchovných koncertov, ktoré organizovali pre školy v Bratislave a blízkom okolí.

V júni 2000 našu internetovú stránku náhodou našiel redaktor a moderátor Slovenského Rozhlasu Roman Bomboš, ktorý potom prišiel a nahral s nami rozhovor pre reláciu "Fór-Um". Týmto sa o fuň rádiu, ako aj o našej škole dozvedelo celé Slovensko. Rozhovor nájdete aj v rubrike download.